אזכרה לבגין

27 שנים מלאו למותו של המנהיג הדגול ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין ז"ל.
מאת
איציק דניאלי

באזכרה שנערכה ב11 מרץ 2019 בירושלים וכן לרגל 40 שנים לקמפ דיויד אמר מי שהיה נשיא בית המשפט העליון אהרון ברק כי הוא ברק ישב שעות רבות ביחידות עם נשיא ארצות הברית מר קרטר וזה יצר לחץ כבד מאד על ישראל תוך שהוא לא מבין הרבה בענייני משפט והסכמים ,היו רגעים שזה יצר איום על ישראל.
ברק מספר עוד שהוא היה המום לראות איך בגין למען שלום היה מוכן לפנות התנחלויות מסיני.
עם הקמת ממשלת מנחם בגין ז"ל ב 1977 ביקש בגין מאהרון ברק שהשאר גם בממשלת בגין יועץ משפטי לממשלה והוא ברק נעתר לבקשתו ברק מספר כי לבגין לא היה ניסיון רב בניהול מדינה ולכן היה חשוב לבגין שברק יעבוד אתו כיועץ משפטי אף על פי שעבד גם בממשלת יצחק רבין ז"ל . בזמן 7 ימי האבל על עליזה בגין מצא לנכון אהרון ב רק לבקר את מנחם בגין הוא מספר שבגין היה עצוב מאד ובמצב רוח קשה וכי זה היה מאד ניכר על פניו ברק ציין בערב זה שהוא מאד אהב את מנחם בגין וזה אף על פי שלא הכיר אותו קודם.
בגין חתם תוך תחילת עבודת ממשלתו הסכם קואליציוני עם דש ושם מינה סגן שני לראש ממשלה ואז אהרון ברק אמר לבגין כי זה נוגד את חוק יסוד הממשלה ואז בגין שאל אז מה עושים עכשיו והוא ברק כבר הרגיש לא נעים ומה שקרה זה שמנחם בגין העביר מבוקר עד ערב בכנסת שינוי בחוק בכנסת בקריאה ראשונה שנייה ושלישית.
בגין היה איש צנוע וישר ממדרגה ראשונה אדם שקרא לא למלחמת אחים על אף פרשת אלטלנה.
בגין לא פחד מדרך קשה וארוכה וניצח רק לאחר 9 מערכות בחירות.
בגין החליט להיקבר בהר הזיתים ולא בהר הרצל.
כאשר יריבי בגין הפיצו שהוא יחולל מלחמות הוא בגין הביא את ישראל לשלום עם מצריים שהייתה היריב העיקרי של ישראל.
מספר יוסי אחימאיר שעבד עם יצחק שמיר ז"ל שהם היו מבקרים את בגין בביתו בימים ששמיר היה ראש ממשלה ואז בגין היה יושב בביתו וגם אז הוא היה מעיין במכתבים שמגיעים איליו לא אחת מאנשים שאין להם יכולות כלכליות ואז בגין מוסר לאחימאיר מכתב ומבקש מאחימאיר לעשות מאמץ ולסייע לגברת עם הבעיות הכלכליות ששלחה את המכתב ,כן כזה היה בגין.
לי זכור היטב המשפט " לא בזכות הכוח שבנו לארץ אבותינו שבנו אליה בכוח הזכות" אחד הדוברים אמר במלאת 27 שנים למותו של מנחם בגין כי אם בן גוריון היה וושינגטון של ישראל אז מנחם בגין היה לינקולן של ישראל.
יהי זכרו של מנחם בגין ברוך.